RingPBX چیست؟

ارسال شده در آذر ۲۳م, ۱۳۹۱ موضوع معرفی توسط

RingPBX، یک نرم افزار مدیریت تماس کاملا ایرانی و مبتنی بر نرم افزار کدباز FreeSWITCH است که نقشی مشابه نرم افزارهای شناخته شده ایی مانند trixbox ،AsteriskNOW ،Elastix  (برپایه Asterisk) و blue.box، FusionPBX و FreePyBX (بر پایه FreeSWITCH) را در دنیای VoIP ایفا می کند.

تاریخچه RingPBX، به اوایل سال ۱۳۸۹ بر می گردد که نسخه اولیه آن تحت ویندوز و به صورت اختصاصی برای شرکت گسترش ارتباطات سپنتا پیاده سازی شده بود. به دلیل اینکه نسخه ۱ این نرم افزار، اختصاصی برای یک شرکت خاص پیاده سازی شده بود، به راحتی قابل نصب و راه اندازی برای شرکت ها و سازمان های دیگر نبود. از این رو در ابتدا تصمیم گرفته شد نسخه ۱ این نرم افزار کلا کنار گذاشته شود و برای صرفه جویی در وقت از یکی از نرم افزارهای کدباز مانند blue.box و یا FusionPBX استفاده شود. تیم فنی بخش VoIP سپنتا بعد از ماه ها وقت گذاشتن بر روی این نرم افزارهای کدباز متوجه یک سری محدودیت های فنی شد که باعث پیچیده شدن پیاده سازی یک سری ایده ها و گسترش این نرم افزارها می شد. از این رو در اواخر سال ۱۳۹۰ تصمیم گرفته شد با کنار گذاشتن نسخه ۱ نرم افزار RingPBX، نسخه ۲ آن از صفر (from scratch) پیاده سازی شود. بعد از ماه ها تلاش در نهایت نسخه ۲ این نرم افزار در اواخر مهرماه سال ۱۳۹۱ بعد از انجام تست های اولیه به مرحله بهره برداری رسید.

نسخه ۲ RingPBX، برخلاف نسخه ۱ آن، بر روی توزیع CentOS سیستم عامل Linux ومبتنی بر ۳٫۲ Kohana که یک HMVC PHP5 Framework است پیاده سازی شده است.

به منظور پیاده سازی نرم افزاری در حد استانداردهای جهانی و با توجه به داشتن یک سری تجربیات تیم فنی بخش VoIP سپنتا در کار با نرم افزارهای مدیریت تماسی مانند blue.box، Elastix و Cisco Unified Communication Manager، سعی شده است با در نظر گرفتن و ترکیب یک سری از قابلیت های قابل استفاده این نرم افزارهای شناخته شده، یک نرم افزار مطمئن، یکپارچه و قابل گسترش برای رفع نیازهای شرکت ها و سازمان های داخلی، طراحی و پیاده سازی شود.


ارسال نظر به
XHTML::
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>